Tajomstvá hľadania skrytých kamier

V dnešnej dobe, kedy sú technológie stále menšie a lacnejšie než kedykoľvek predtým, je ľahké kamery umiestniť takmer kdekoľvek. Akonáhle ich začnete hľadať, uvedomíte si, že kamery sú všade: na križovatkách, na parkoviskách aj vo vnútri budov. Ak čítate tento článok vo svojom telefóne pri čakaní na vašu rannú kávu, pravdepodobne tam je kamera, ktorá vás bude pozorovať. Môžu sa tam dokonca nachádzať aj skryté kamery, ktoré si ani len nevšimnete. Tieto kamery majú veľa legitímnych použití. Môžu zabezpečiť bezpečnosť vo verejných priestoroch a zabrániť tak prípadným krádežiam. Problémy vznikajú vtedy, ak sa používajú na hanebné účely, čo sa stáva častejšie, než by si niekto z nás prial.

Ponuka skrytých kamier je v dnešnej dobe veľmi veľká. Kamery sú maskované ako budíky, napájacie adaptéry, detektory dymu, perá či osviežovače vzduchu, ktoré sú väčšinou bezdrôtové a napájané batériami. Tieto kamery sa dajú ľahko získať a väčšina z nich nevyžaduje žiadne technické zručnosti na inštaláciu, čo znamená, že ktokoľvek s nejakým zlým úmyslom by ich mohol umiestniť na verejné miesto a sledovať vás.

Sú skryté kamery legálne?

Zákony týkajúce sa skrytých kamier sa v jednotlivých štátoch líšia, takže si budete musieť skontrolovať miestne zákony a zistiť presné špecifiká v danej oblasti. Existujú určité priestory, ktoré by sa dali označiť ako “súkromné” (kúpeľne, šatne, hotelové izby atď.) a umiestňovanie skrytých kamier do týchto priestorov je zvyčajne nelegálne. Ak sú však priestory označené, že sú monitorované kamerami na odradenie od krádeže, vtedy sú kamery zvyčajne považované za legálne. Na verejných priestranstvách ako sú pešie zóny, parky, nákupné centrá, kamery sú zvyčajne legálne či už sú skryté alebo nie.

Skutočnosť, že skryté kamery môžu byť nelegálne, ľudí nezastaví v ich umiestňovaní, takže je na vás, aby ste zostali ostražití.

Ako si byť istý, že nie ste sledovaný?

Kamery sú malé a často skryté, takže prvou vecou, ktorú musíte urobiť, je poobzerať sa okolo seba. Nie totiž každý, kto umiestni skrytú kameru ju aj umiestni efektívne. Stačí sa len dôkladnejšie pozrieť po miestnosti. Hľadajte nasledovné znaky:

  • káble na neočakávaných miestach alebo káble, ktoré sa zdajú, že nesmerujú nikam: mnoho kamier je síce bezdrôtových, ale sú aj drôtové. Nevysvetliteľné káblové vedenie môže viesť k odhaleniu skrytej kamery.
  • Svetlá: Kamery, ktoré sú navrhnuté ako skrytá, nebudú mať žiadne takéto zjavné príznaky, ale kamery, ktoré nie sú na to uspôsobené, často nejaké svetlo vydávajú. Ak osoba nebola opatrná a použila nesprávnu kameru, je to pre vás skvelé vodítko.
  • Malé otvory v stenách alebo na iných miestach: Stačí len malá dierka na objektív kamery a už vidíte do miestnosti. Niektoré typy kamier to využívajú na ukrytie do rôznych neškodných predmetov s malým otvorom pre kameru.
  • Neobvyklé predmet: Ak sa nachádzate na známom mieste, vyhľadávajte niečo nové alebo presunuté.

Ďalším spôsobom hľadania skrytých kamier je počúvať. Nezahŕňa to všetky skryté kamery, ale niektoré kamery citlivé na pohyb robia jemné kliknutie alebo bzučanie, keď niekto pred nimi prechádza. V hlučnom prostredí ich určite počuť nebudete môcť, ale ak ste na mieste, kde môžete vypnúť svetlá, rádio, televíziu a iné zdroje zvuku, možno budete môcť počuť aktiváciu kamery.

Bohužiaľ, vyššie uvedené metódy nie sú stopercentné – ale ešte sa nevzdávajte. Aj keď nie všetky skryté kamery vytvárajú zjavné viditeľné (alebo počuteľné) znaky ich prítomnosti, každá kamera má objektív, ktorý odráža svetlo, či už je zapnutý alebo vypnutý. Mali by ste byť schopní spozorovať kameru vykonaním dôkladného skenovania miestnosti pomocou svetla, hľadajúc záblesk odrážajúci sa od objektívu kamery. Táto metóda stále nie je dokonalá, pretože budete musieť svietiť svetlom v správnom uhle a pomocou niektorých zariadení by ste mali byť dosť blízko k odhaleniu skrytej kamery.

Najjednoduchší spôsob, ako nájsť skrytú kameru pomocou svetelného zdroja, je vypnúť svetlá a s baterkou svietiť po miestnosti. Choďte pomaly a skúmajte podozrivé miesta z viacerých uhlov. Ak vidíte odrazy, kde by nemali byť – oblasti, kde nie sú zrkadlá, sklo alebo iné odrazové plochy – možno ste našli skrytú kameru. Zrkadlá môžu byť podozrivé, pretože nebudete môcť vidieť kameru ukrytú za nimi.

Uľahčite si vyhľadávanie skrytých kamier pomocou aplikácie na detekciu kamery na vašom smartphone. Tieto aplikácie používajú blesk vášho mobilu na osvetlenie objektívov kamier a môžu vám tak pomôcť k ich odhaleniu. S mobilom však budete musieť byť len pár metrov od objektívu skrytej kamery.

Detektor skrytých kamier

Detektor skrytých kamier profesionálnej kvality je omnoho efektívnejší než spomínané spôsoby hľadania skrytých kamier. Môžete ho získať za približne 60€. Profesionálne detektory ponúkajú dva spôsoby hľadania skrytých kamier: hľadajú záblesky z objektívu (podobne ako pri použití baterky alebo smartfónu), alebo detekujú RF signál z bezdrôtovej kamery. Niektoré lacnejšie zariadenia sa opierajú len o detekciu signálu, zatiaľ čo drahšie modely už obsahujú kombináciu týchto dvoch funkcií, ktorá je účinná pri vyhľadávaní rôznych druhov kamier.

Aby bolo možné vizuálne spozorovať skrytú kameru, detektory využívajú viaceré blikajúce LED svetlá – alebo drahšie modely, lasery – ktoré pomáhajú pri osvetlení skrytých kamier. Ich používanie je rovnako jednoduché ako používanie baterky. Jednoducho si detektor priložíte k oku (uistite sa, že svetlá smerujú od oka) a aktivujte ich. Rovnako ako baterka alebo smartphone, budete musieť na kameru smerovať LED svetlami pod pravým uhlom. Aktivujte detektor, pomaly a opatrne sa pozerajte po miestnosti, zamerajte sa na konkrétne oblasti, kde by mohla byť kamera skrytá. Objektív skrytej kamery by sa mal rozsvietiť v hľadáčiku detektora.

Detekovanie kamier cez signál môže byť ešte jednoduchšie. Väčšina detektorov bude pípať, keď nájdu signál, alebo ponúknu zvukovú indikáciu, keď sa dostanete k potencionálnej kamere. Problém s detektorom na bezdrôtové signály spočíva v tom, že v dnešnej dobe je už veľmi veľa zariadení, ktoré vydávajú signál. To znamená, že detektor Vás môže nasmerovať priamo ku kamere, alebo vás navedie k zariadeniu, ktoré nemusí mať s kamerou nič spoločné. Okrem toho, ak skrytá kamera je vypnutá alebo nevysiela žiadny signál, detektor nič nezaznamená. V konečnom dôsledku je lepšie využívať detektor ako hľadač objektívov. Môže to byť časovo náročnejšie, ale aspoň vás to navedie k skutočnej kamere a nie napríklad k modemu.

Čo mám robiť, ak nájdem skrytú kameru?

Aj keď môžete nájsť skryté kamery pomocou detektorov, najlepšie je kontaktovať úrady, ak nejakú nájdete. Polícia bude nie len schopná kameru odstrániť, ale aj nájsť toho, kto ju tam umiestnil – a zabrániť tomu, aby vás niekto špehoval.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *